Grūdinimasis. Jo nauda ir patarimai

Vandens procedūros yra vienos iš seniausių gydymo priemonių pasaulyje.

 

Romoje prieš kelis šimtus metų pirtys ir vonios buvo labai populiarios, akivaizdu, kad žmonės jas mėgo, jų dydis stulbinantis, salės, kuriose sėdėdavo žmonės išėję iš pirties, milžiniškos, siekdavo kelis šimtus suolų, akivaizdų, kad tai buvo labai populiaru. Viduramžiais atkeliavo ir į šiaurės europą, bet, deja, dėl bažnyčios įsikišimo pirčių sumažėjo. Bažnyčia buvo labai kategoriška ir malonumus pirtyje traktavo savaip.

 

Lietuvoje dažnas statinys kieme buvo pirtis, žmonės nuo senovės žinojo pirties naudą, medus, vantos, eteriniai aliejai, buvo ir yra iki šiolei naudojami labai dažnai. Po pirties apsipylimas šaltu ar vėsiu vandeniu žinomas visiems, o kur dar ledo eketės procedūros, jos išties labai smagios ir naudingos. Žmonės senovėje buvo labai paprasti, naudojo tik tai kas išties neefektyvu, niekas nieko šiaip sau nedarydavo.

 

Pirtyje šiluma atpalaiduoja kūną, o tai mažina stresą, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorfino išsiskirimą. Vanduo yra priemonė, geriausiai perduodanti šilumą ir šaltį,- šiluma atpalaiduoja raumenis, skatina kraujotaką ir gali pakelti kūno temperatūrą. Vanduo labai teigiamai veikia kūną.

 

Šaltas vanduo priverčia susitraukti kraujagyslėms, karštas vanduo – išsiplėsti.

 

Šiais laikais įvairiausių SPA centrų apstu, juose žmonės mėgaujasi baseinais, įvairiausiomis pirtelėmis, bet, deja, retas, kuris žino kaip išgauti maksimalią naudą iš vandens procedūrų. Mažai kur kalbama ar rašoma apie būtent kontrastinį vandens procedūrų naudojimą, kuris neturi sveikatinančias savybes. Grūdinimasis darosi vis retesnis sveikatinimosi būdas. Nesu matęs SPA centrų, kuriuose rekomenduoja ar daro būtent tokias procedūras, po kurių žmogus jaučiasi tikrai daug geriau, o darant tai reguliariai, nauda didžiulė ir neturinti ilgalaikę perspektyvą.

 

Nereikia bijoti išeiti iš komforto zonos. Esmė ir yra nuolatos plėsti komforto zoną, tokiu būdu jūs atrasite vis daugiau ir daugiau dalykų savo gyvenime, kurie jums suteiks naudos būti sveikiems ir išlikti jauniems kiek įmanoma ilgiau.

 

Atkreipkime dėmesį į odos funkcijas. Oda gali pritraukti iki 500 ml vandens jei yra stiprus poreikis organizmui. Oda pašalina per prakaitą toksinus ir šlakus, kuo daugiau žmogus prakaituoja, tuo geriau organizmui.

 

Pirtis priverčia žmogų intensyviai prakaituoti, tai reiškia, jog kraujagyslės stipriai išsiplečia, ką sunku padaryti tarkim sportuojant, nes ne visada sporto treniruotė gali būti tokia efektyvi, kad išsiskirtų tiek prakaito, kiek pirtyje. Pirtyje bet kuris prakaituos intensyviai, vėlgi, priklauso nuo pirties, vieniem patinka sausa, kitiems garinė, bet kokiu atveju kiekvienas randa jam tinkamą pirtį. Didelės reikšmės nėra kokia pirtis, svarbu, kad jūs gausiai prakaituotumėte.

 

Kuo dažniau kraujagyslės stipriai išsiplės ir stipriai susitrauks, tuo sveikesnis jūsų kūnas bus.

 

Neveltui yra sakoma:  „Tavo senatvė bus tokia – kokia kokybė kraujagyslių bus išlikus“.

 

Manau, kad ne kartą esate atkreipę dėmesį į vyresnio amžiaus žmones, kurie šiltu sezono metu lauke yra apsirengę lyg būtų vėlyvas ruduo. Jei kraujagyslės neišsiplečia, tai jūs jaučiate šaltį. Apsisaugoti nuo to, grūdinimasis yra vienas iš efektyviausių būdų.

 

Tiems kas tik pradės vaikščioti į pirtį rekomenduoju tokį veiksmų planą:

Rekomenduoju pirmas savaites daryti tik vieną apsilankymą į pirtį, ne ilgiau nei 10 minučių.

Vėliau po du kartus apsilankyti, taip pat 3 savaites.

Galiausiai trys apsilankymai pirtyje.

 

Į pirtį ne dažniau nei tris kartus per savaitę, prieš apsilankymą joje išgerkite bent pusę litro vandens, pageidautina kokybiško, švaraus vandens. Jokiais būdais negerkite gazuoto ar mineralinio vandens. Būdami pirtyje, galite vartoti vandenį, po pirties taip pat rekomenduoju išgerti bent 500 ml vandens. Išėjus iš pirties nueikite į dušą ir nusiprauskite vėsiu vandeniu, jokiais būdais pirmas dvi savaites nereikia iškarto lįsti po lediniu vandeniu.

Pirtyje rekomenduoju būti tiek, kiek jaučiatės joje komfortabiliai, galvos svaigimas, pykinimas ar silpnumas yra šalutinis poveikis. Todėl vadovaukitės aukščiau nurodyta schema.

 

Grūdintis galima ir namie. Juk dauguma mūsų namie neturime dušą.

 

Būdas tai daryti paprastas:

Išsimaudę su priemonėmis pasilikite sau bent penkias minutes procedūrai. Pradėkite leisti vėsesnį vandenį, jis neturėtų būti ledinis, neturi būti toks, kuris leidžia jums išbūti po tokiu vandeniu ir jaustis komfortabiliai keliolika sekundžių Po keliolikos sekundžių, atsisukite jau pakankamai šiltą vandenį, taip pat tokį koks leidžia jaustis pakankamai komfortabiliai. Kartokite procedūrą bent penkias minutes.

Paskutinis pakartojimas turi būti su vėsiu vandeniu.

Darykite tai kasdien, po dvieju savaičių didinkite šilto vandens temperatūrą ir mažinkite vėsaus vandens temperaturą. 

Nustebsite, kad po mėnesio nesunkiai galėsite išbūti po šaltu vandeniu jau keliolika sekundžių ir tuo pačiu išlikti komforto zonoje.

 

Tai labai paprastas ir efektyvus būdas grūdintis, kuris nereikalauja jokių papildomų priemonių, tiems kas amžinai skundžiasi, kad neturi laiko, tai pats geriausias variantas. Jei pradėsite tai daryti pavasarį ar vasarą, tai žiemą pajausite skirtumą, nešiosite mažiau drabužių, lengviau prisitaikysite prie temperaturos pokyčių. Odos būklė žymiai pagerės.

 

Jei neturite galimybę ir norą nueiti į pirtį ir po jos lįsti į ledo eketę, puiku, bet neturite tai daryti racionaliai.

 

Rekomendacija tokia:

Pirmą savaitę ne daugiau nei vienas įėjimas į pirtį.

Po pirties atvėskite lauke, bent pirmas dvi savaites.

Trečią savaitę iėjimų į pirtį jau gali būti trys, po jos galite išsivolioti sniege arba tiesiog apsipilti šaltu vandeniu.

Ketvirtą savaitę galite įlįsti į ledinį vandenį ir tuoj pat išlįsti.

Penktą savaitę galite stebėti save ar jau esate pasiruošęs išbūti ilgiau nei praėjusią savaitę.

 

Tai elementarios rekomendacijos nestresuojant savo kūno, pasiekti geresnės sveikatos. Subalansuota mityba, vandens procedūros, tinkamas vanduo, atitinkamas fizinis krūvis, taisyklingas kvėpavimas, poilsis laiku, požiūrio keitimas į nemalonias situacijas yra sveikatos pagrindas.

Juk dauguma žino kas yra sveika, dauguma girdėjo tiek vaikystėje tiek suauge. Matė gerus pavyzdžius jau praeityje. Bet kažkodėl nieko nedaro, gal, kad tingi?  O gal papraščiau išgerti vitaminų iš vaistinės ir nuraminti save, kad jie duos viską jūsų organizmui? O gal daug įdomiau išbandyti kokią nors naują kefyro dietą?

 

Sudalyvauti iššūkyje, kuriame jums pasiūlys ko nors atsisakyti tam tikra kiekį dienų ir po to jūs tik dar labiau pulsite prie produktų, kuriuos sau draudėte?

Juk nenenorint pasiekti rezultatų sveikatingume, reikia įdėti pastangų, o tai nėra lengva, suprantu, bet tai jums duos daugiau naudos žiūrint į ilgalaikę perspektyvą, jūs išmokinsite tai daryti ir savo vaikus, jiems jau bus skiepijami nauji ir naudingi įpročiai. Galbūt jūsų niekas nemokino, bet dabar jūs neturite galimybę išmokti!

 

Darykite tai dabar, nelaukite, jūs esate šiame kūne ribotą laiko tarpą. Mėgautis gyvenimu reikia išlaikyti kūną sveiką, kitaip tik nauji vaistai jums atneš vilties ir džiaugsmo.

Jūs esate sau skolingi jaustis puikiai, atrodyti puikiai. Nelaukdami, pradėkite jau dabar integruoti naujus, naudingus sveikatai įpročius. Dalinkitės jais su kitais, užkrėskite tuo visus savo aplinkinius!

 

Geras pavyzdys yra užkrečiamas!

Tomas Kravec ir Simonas Skužinskas

 

Patiko straipsnis ar produktas? Pasidalinkite

KOMENTARAI